Bu haber 2422 kişi tarafından okundu.

Sağlık Bilimleri Dekanları Avrasya’da Toplandı

4. Sağlık Bilimleri Fakülteleri Dekanlar Toplantısına Avrasya Üniversitesi ev sahipliği yaptı

Sağlık Bilimleri Dekanları Avrasya’da Topland


4. Sağlık Bilimleri Fakülteleri Dekanlar  Toplantısına Avrasya Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Avrasya Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi organizasyonu ile Avrasya Üniversitesi Ömer Yıldız Yerleşkesi Konferans Salonunda gerçekleşen programın açılışına YÖK Yürütme Kurulu Üyesi  Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan, YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, SABDEK Başkanı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım’ın yanı sıra üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakülteleri Dekanları ve  akademisyenler katıldı. 

TRABZON YAŞAMAK VE ÇALIŞMAK İÇİN EN UYGUN ŞEHİR

 
Toplantının açılış konuşmasını Sağlık Bilimleri Dekanlar Konseyi(SABDEK) Başkanı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım yaptı. Yıldırım, bu güzel şehir bizi kendine çekti.
Trabzon’un birçok unvanı var şehzadeler şehri olarak anılıyor. Sanıyorum toplantımıza en uygun olan unvanını ise dün keşfettim, burası yaşamak ve çalışmak için en uygun şehir. Trabzon’da ve Avrasya Üniversitesinde olmaktan gururluyuz. SABDEK olarak 2015 yılının Mart ayında çıktığımız yolda kararlılıkla ve büyük adımlarla yürüyoruz. 2015 yılında 47 olan Sağlık Bilimleri Fakülteleri sayısı bugün itibariyle 61’e ulaşmıştır. Bu nedenle çalışmalarımızın en önemli hedefini Sağlık Bilimlerinin pek çok alanında artık doygunluğa ulaştığını düşündüğümüz sayısal odaklı büyümeyi kalite odaklı büyümeyle de destekleyebilmek oluşturmaktadır, dedi.
 

İLETİŞİM VE İŞBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

 
Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan ise konuşmasında Sağlık Bilimleri Fakülteleri arası iletişim ve işbirliğinin geliştirilmesi, deneyimlerin paylaşılması ve sağlık bilimleri alanındaki politikaların daha verimli olması amacıyla kurulan SABDEK ortak bir platform olma görevini başarıyla sürdürmektedir. Tüm emek verenlere teşekkür ediyorum. Dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz bu toplantıya Karadeniz Teknik Üniversitesi ile beraber ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye’nin cennet şehri Trabzon’da sizleri ağırlamak bizim için büyük bir mutluluktur, cümlelerine yer verdi.
 

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ KARDEŞ ÜNİVERSİTEMİZ

 
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sülayman Baykal’da toplantının açılış programında kürsüye çıktı. Baykal, bu toplantının Trabzon’da, Türkiye’nin en güzel şehirlerinin birinde planlanmasına, yapılamasına katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Avrasya Üniversitemiz bizim kardeş üniversitemizdir. Trabzon’da bir vakıf üniversitesinin güçlü olması, Karadeniz Teknik Üniversitesinin de daha güçlü olmasını sağlayacaktır.
Toplantıda iki önemli konu tartışılacak, bunlardan biri yüksek öğretimde kalite güvencesi, diğeri çekirdek eğitim programı. Artık kaliteyi konuşur olmaktan çıktık, uygulamaya dönüştürdük. Bu anlamda  iradeleriyle beraber bu dönüşümü sağlayan YÖK Başkanımıza teşekkür ediyoruz, dedi.
 

BU ŞEHİRDE ÇOK GÜZEL ŞEYLER DE OLUYOR

 
YÖK Başkan Danışmanı ve Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi Başkanı Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu ise konuşmasına, ben Trabzonluyum, burada akademisyenlerimiz önemli bilgiler aktaracaklar, bende size Trabzon şehrini anlatmak isterim cümleleri ile başladı. Komsuoğlu, konuşmasında Trabzonspor’a da yer verdi. Özellikle son günlerde Avni Aker Stadyumunda yaşanan olaylar ve bunun medya da sürekli gündem de tutulması durumunu eleştiren Komsuoğlu, sadece kötü olayları yansıtmayalım sanki burada hiç güzel şeyler olmuyormuş gibi gösteriliyor. Bu stadyumda çocuklarını torunlarını yanlarına alarak maç izleyen kadınlarımız var. Sadece hakemin üstüne atlayanları değil bu fotoğrafları da gündeme getirin, dedi.
 

İKİ KURUMUMUZUN BİRLİKTE ÇALIŞMASI ÖNEMLİ

 
4. Sağlık Bilimleri Fakülteleri Dekanları Konseyi  Toplantısının açılış programında YÖK Yürütme kurulu üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan’da konuşma yaptı. Tufan, Trabzon büyük metropollerden olmaması ile birlikte, hem vakıf üniversitesi hem de devlet üniversitesinin bir arada olduğu şehirlerimizden bir tanesi. Burada konuşmalarda kardeş üniversite vurgusu yapıldı. Bir tarafta elli binin üzerinde öğrencisiyle, deneyimi ile yılların Karadeniz Teknik Üniversitesi bir tarafta da   enerjisiyle, yeni projeleriyle, heyecanıyla Avrasya Üniversitesi. Bu iki kurumumuzun birlikte çalışmaları çok önemli, dedi.
Açılış programında Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan tarafından  YÖK Yürütme Kurulu Üyesi  Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan, YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav ve SABDEK Başkanı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım’a plaket takdim edildi.
Avrasya Üniversitesi Ömer Yıldız Yerleşkesi Konferans Salonunda gerçekleşen programın Avrasya Üniversitesi Karadeniz Uşakları Kolbastı ekibinin gösterisi ile son buldu. 
Katılımcılar program sonrasında Avrasya Üniversitesi Yerleşkelerini, sosyal tesislerini ve laboratuarlarını da ziyaret ettiler. Özellikle üniversitenin coğrafi konumu ve fiziki altyapısına katılımcılar hayran kaldı.
 

Günün Öne Çıkanları

Anket
Üniversite Tercihinizde Neye Dikkat Edersiniz?
Mezunlarına [194]
Başarılarına [420]
Akademik Yapısına [545]
Sosyal Aktivitelerine [208]
Yurt Hizmetine [6]
Yönetim Şekline [26]
Öğrenci Kalitesine [80]

Resim Galerisi